Andrea Novaković: Cilj mi je da DURA bude lider u svom poslu, politika mi je u drugom planu

Autor: Lucija Komaić Autori fotografija: Nikša Klečak
Direktorica Dubrovačke razvojne agencije DURA Andrea Novaković na čelu je ove gradske tvrtke točno godinu dana. Za Dubrovački dnevnik rekla je više detalja o samom radu agencije, projektima koji su u tijeku i budućim planovima. Osvrnula se i na aktualnu političku situaciju u Gradu, Dubrovački dogovor i svoje buduće planove.

Za početak, možete li čitateljima Dubrovačkog dnevnika približiti čime se zapravo  bavi i što radi DURA?

Razvojna agencija Grada Dubrovnika DURA aktivno djeluje tek nešto više od dvije godine, no u posljednje vrijeme prepoznati smo od lokalne zajednice kao prva adresa kad su u pitanju poticaji i razvojne ideje. Javljaju nam se poduzetnici, udruge i institucije. Ipak, naš glavni zadatak je provedba razvojnih projekata za potrebe Grada Dubrovnika, uglavnom posredstvom europskih projekata. Naša misija da postanemo vodeća institucija za razvoj Grada Dubrovnika koja će u suradnji sa svim dionicima planirati, izrađivati i provoditi razvojne i društveno potrebite projekte već se ostvaruje.

Koliko je zaposlenih u DURA-i?

DURA danas broji osam zaposlenih osoba. To su sve redom mladi profesionalci koji su  tijekom godina stekli potrebna znanja i vještine da bi bili uspješni savjetnici. No, ovaj posao zahtjeva i stalno usvaršavanje. Inače, sve osobe u DURA-i zaposlene su preko  EU projekata koji se provode za Grad Dubrovnik i gotovo se u potpunosti financiraju iz istih. Širimo se isključivo na projektnoj bazi i kada se odobri novi projekt, tek po toj osnovi možemo zaposliti nove djelatnike.

Koliko ste sredstva osigurali i EU fondova?

Sredstava koje je DURA osigurala za Grad Dubrovnik i druge korisnike na području grada posredstvom EU sredstava u posljednje dvije godine iznose nešto više od 12 milijuna kuna. Napominjem i kako je DURA aplicirala i na nacionalne fondove te realizirala dodatnih 2 milijuna kuna. Za pojedine natječaje koje smo pripremali u prošloj  godini još nisu poznati rezultati, stoga je moguće da je riječ i o većem realiziranom iznosu sredstava i za nacionalne i za EU natječaje.

Što to znači za Grad Dubrovnik i lokalnu zajednicu?

Kroz projekte koji se provode direktno i indirektno se utječe na problem nezaposlenosti, ovisno o tematici pojedinog projekta i ciljnu skupinu projekta te očekivane učinke projekta, koji se utvrđuju prethodno kod podnošenja projektne aplikacije.

Primjerice, projektom koji je  upravo završen „YOUTH ADRINET“, a financiran je iz programa jadranske prekogranične suradnje, ostvarili smo povećano učešće mladih u javnom životu i osigurali veću mogućnost zapošljavanja mladih posredstvom niza aktivnosti, ponajprije realizacijom specijaliziranog trening programa za mlade kojim su se osnažile njihove vještine za tržište rada i poduzetništvo. Također, otvorili smo prvi Info-centar za mlade na području županije kroz koji se svi zainteresirani mogu informirati o mogućnostima pokretanja svog posla, poticajima u zapošljavanju, dostupnim trening programima u okolici, razmjenama i drugim potporama za mlade.

Kroz projekt INTOURACT podupire se razvoj ruralnog poduzetništva i promiču mogućnosti na ruralnom području za postojeća obiteljska poljoprivredna gospodarstva (koje koristeći znanja, vještine ili potpore mogu zaposliti nove djelatnike) ili za nove start-up poduzetnike. Jedan od najvažnijih rezultata ovog projekta biti će formiranje udruženja za poduzetnike u ruralnom području te izrada akcijskog plana po kojem će se planirati daljnji razvoj prigradskog područja.

Isto tako, u sklopu projekta „ADRIACOLD“ kroz pilot projekt trenutno se postavlja specijalizirano postrojenje za hlađenje snage 35 – 200 kW na pogodnu lokaciju, koja će poslužiti za demonstraciju tehnologije solarnog hlađenja.

Također putem projekta T.H.I.N.K. uveli smo u dječje vrtiće sustav NTC učenja.

Što se ostalih projekata tiče, u okviru DURA-e djeluje ured za energetsku učinkovitost koji provodi programe potpora za građanstvo kao što su ugradnja solarnih sustava na krovove, projekt 50 plus osigurava zaposlenje kod starijih osoba, novi projekt Dubrovačka mreža osigurati će bolju zapošljivost studenata, a DURA će uskoro postati centar zapošljavanja i cjeloživotnog učenja kroz nove programe izobrazbe za sve građane.

Kako potičete i pomažete mlade poduzetnike?

Ponajviše kroz poduzetnički inkubator 'Tvornica ideja'  koji za cilj ima okupiti startup poduzeća te ih kroz određeno vremensko razdoblje osposobiti za uspješno poslovanje, pružajući pomoć prvenstveno omogućavanjem besplatnog poslovnog prostora te računovodstvenih usluga. Naš inkubator je jedini kao takav na prostoru cijele županije te ulazi u svoju drugu fazu kada planiramo proširenje prostora za korisnike.

Osim toga, korisnike inkubatora pratimo i marketinški te omogućavamo programe edukacija i savjetodavne pomoći za pronalaženje financijskih sredstava kroz projekte.

Sve to utječe na troškovno efikasnije procese osnivanja i rasta poduzeća što je bitan stimulans za poslovanje svakog poduzetnika.

Također, za poduzetnike provodimo i projekt E-poslovanje kojim se omogućuje razvijanje inovativnih rješenja za specifična područja poslovanja. U sklopu projekta organizirane su radionice za male i srednje poduzetnike kao i dvije kampanje podizanja svijesti usmjerene prema malim i srednjim poduzećima. Također, zahvaljujući ovom projektu informatički ćemo opremiti i naše prostore inkubatora kako bi naši korisnici bili što zadovoljniji.

Još jedno događanje koje želimo da postane praksa svake godine u Dubrovniku je Startup Weekend, koji se osim kod nas još jedino u Hrvatskoj održava u Zagrebu. Ukratko, događaj okuplja kreativne i inovativne ljude s ciljem razmjena ideja, razvoja proizvoda i poslovnih planova uz podršku iskusnih i stručnih mentora, s krajnjim ciljem pokretanja vlastitog poduzeća.

Kakvi su vam daljnji planovi u poslovanju?

Učinkovitosti korištenja EU sredstava zasigurno će se povećati u narednom periodu s obzirom da DURA aplicira na svaki otvoreni natječaj za koji postoji interes potencijalnih korisnika i na koji je naše područje prihvatljivo za financiranje, naime ukazujem na to kako se ocjenjivanje pojedinog projekta proteže i do godine dana do trenutka prijave projekta, no i zbog druge važne činjenice koja se veže uz izdašnost EU sredstava u novoj EU financijskoj perspektivi u kojoj će Hrvatskoj biti dostupni puno širi raspon mogućnosti financiranja i veći iznosi bespovratnih sredstava po pojedinom projektu. Do sada je prosječna vrijednost projekata iznosila od 100 do 150 tisuća Eura.

Mimo EU natječaja, a i paralalno s prijavama koje smo podnijeli, razvijat ćemo poljoprivrednu proizvodnju, formirati niz informativnih ureda u našem prostoru za razne skupine korisnika, pokrenuti klaster kreativnih industrija te niz projekata za poticanje zapošljavanja.

Koja je vaša osobna vizija daljnjeg razvoja agencije?

Želim da DURA bude leader u onome što radi i da postavlja standarde. Cilj je kroz još jednu godinu pozicionirati se kao jedna od najboljih agencija na području RH u smislu inovativnosti, aktivnog angažmana u zajednici i provedbi projekata koji imaju društveno korisnu vrijednost i usitinu su podržavani od svojih krajnjih korisnika. Više nas ne interesiraju bilo kakvi projekti, kao što je to slučaj kada tek krenete s nečim, uključujete se u sve, sada radimo na sistematiziraniji način i ideje kroz projekte pretačemo u stvarnost. Zaista imamo predivan posao jer možemo činiti nešto dobro i korisno za cijeli Grad, pa i šire.

Obzirom ste više godina prije ovog angažmana bili zaposleni u županijskoj razvojnoj agenciji DUNEA-i, možete li usporediti ova dva osobna iskustva?

U DUNEA-i sam provela čak sedam godina, naučila sam sve što mi je potrebno kako bi danas mogla raditi ovaj posao u DURA-i. Tamo sam bila prvi zaposlenik i pomogla sam graditi tvrtku iz nepoznate agencije u ono što je ona bila do prije godinu dana kada sam je napustila. U DURA-i nastojim nešto drugačije voditi posao na način da budemo dosta progresivniji nego što je to slučaj u DUNEA-i, po tome smo već postali prepoznatljivi jer smo zaista otvoreni za svako pitanje i ispomoć.

Bez obzira na stručnost i vaš profesionalni rad u Agenciji, u javnosti i medijma se često spominje kako ste  članica SDP-a, a time vas se dovodi u kontekst osoba na rukovodećim pozicijma koje vežu uz Dubrovački dogovor. Dodajmo kako je bez obzira na to još prošle godine i prije izbora i sam gradonačelnik Andro Vlahušić rekao kako ste za tu funkciju bili najstručnija osoba nevezano uz stranačku pripadnost.

Što se tiče SDP-a, trenutno nisam ništa više od člana. Na ovu funkciju  sam stigla prije lokalnih izbora, u travnju 2013. Potom je Gradonačelnik, dobivši izbore, potvrdio moj mandat, no ugovor smo potpisali već i prije samog ishoda izbora. Zato ne shvaćam zašto me se uporno u medijima stavlja u paket „dubrovačkog dogovora“, no zapravo to mi nije ni bitno jer me zanima samo da dobro i kvalitetno obavljam ovaj posao i da me Gradonačelnik u tom dijelu podržava. Politika mi trenutno nije prioritet, želim se izgraditi kroz rad. Smatram da tek kad nešto postignete u životu možete imati dovoljno kredibiliteta da se bavite politikom i da budete prepoznati i u političkom radu.

 

Za kraj, možda imate neku poruku ili poziv našim sugrađanima kako do vas i do vaše pomoći?

Na kraju bih istaknula kako je DURA otvorena svima onima koji se misle prijavljivati na natječaje (nacionalne ili iz EU fondova) ili imaju bilo kakva pitanja vezana za ovu tematiku kao i mladim poduzetnicima početnicima. Vrlo rado ćemo im pomoći te nas mogu kontaktirati na e-mail info@dura.hr ili na telefon 638 236.

Popularni Članci